Obchody Święta Wojska Polskiego 2013 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 18 Sierpień 2013 19:43

Zawody strzeleckie w Jaśle z okazji Święta Wojska Polskiego 2013r

Jak co roku dla uczczenia Święta Wojska Polskiego zostały zorganizowane  w dniu 14 sierpnia br zawody strzeleckie na strzelnicy  Zakładu Produkcji Specjalnej „Gamrat” w Jaśle. Organizatorami zawodów były:  Wojskowa Komenda Uzupełnień  w Jaśle,  Burmistrz  Miasta Jasła oraz Zarząd Powiatowy LOK z naszym Klubem Żołnierzy Rezerwy. W zawodach oprócz organizatorów wzięli udział zaproszeni przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, Zarządu wojewódzkiego LOK w Rzeszowie, WKU, Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej oraz przedstawiciele różnych organizacji społecznych.

Organizatorzy i zwyciężcy zawodów strzeleckich

 

 

Najlepsi strzelcy w mundurach

 

 

Obchody Święta Wojska Polskiego stanowią o ciągłości tradycji naszego oręża i oddają hołd tym, którzy własną krwią przyczynili się do odzyskania niepodległości oraz umocnienia suwerenności.15 sierpnia 1920 r jest historyczną rocznicą  zwycięskiej bitwy warszawskiej-znanej jako „cud  nad Wisłą”- stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej Stanowi  ona główną kanwę  elementu żołnierskiego święta. Święto Wojska Polskiego . Bitwa ta przesadziła nie tylko o losach Polski lecz także Europy oraz jak niektórzy historycy twierdzą miała ona duży wpływ na dalsze losy świata i jego cywilizacji. Dzięki wielkiej ofiarności żołnierzy utworzonego przez J.Piłsudzkiego wojska ich bohaterstwu oraz poświeceniu postawie patriotyczno-obronnej było możliwe tak wielkie zwycięstwo.

 

Przygotowanie do strzelania

Dla uczczenia Święta Wojska Polskiego zostały zorganizowane  w dniu 14 sierpnia br zawody strzeleckie na strzelnicy  Zakładu Produkcji Specjalnej „Gamrat” w Jaśle. Organizatorami zawodów były:  Wojskowa Komenda Uzupełnień  w Jaśle,  Burmistrz  Miasta Jasła oraz Zarząd Powiatowy LOK a także nasz KŻR –LOK. Zawody te zostały zorganizowane z dużą pomocą Zakładu Produkcji Specjalnej oficjalnego gospodarza strzelnicy reprezentowanej przez Prezesa mgr inż. Andrzeja Cholewiaka. W zawodach oprócz organizatorów wzięli udział zaproszeni przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, Zarządu wojewódzkiego LOK w Rzeszowie, WKU, Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej oraz przedstawiciele różnych organizacji społecznych.  W tym razem dla uczestników zawodów okazała się bardzo łaskawa ponieważ temperatura po okresie dużych upałów była komfortowa bez opadów tak że warunki do strzelania były bardzo dobre Dopisała frekwencja zawodów w samych zawodach wzięło udział ok. 70 uczestników. Wśród uczestników było 12-tu  członków naszego Klubu, przy czym w obsłudze zawodów brali udział koledzy: Krzysztof Czajka, Paweł Kowalczyk, Edward Misiołek, Grzegorz Świedrych, oraz  koledzy z Zarzadu LOK w Rzeszowie.  Bardzo cieszy entuzjazm  i zainteresowanie uczestników strzelectwem oraz liczny udział młodzieży, wśród której nadal szukaliśmy tzw młodych talentów dla zaplecza naszej drużyny biorącej corocznie udział w Podkarpackiej Lidze Strzeleckiej. Kierownikiem zawodów był Komendant WKU ppłk Andrzej Nykiel, a kierownikiem strzelania aspirant Edward Misiołek, zaś głównym sędzią zawodów  mjr Wiesław Karpiuk. Dużą pomoc w prowadzonych zawodach okazał Podkarpacki Zarząd Wojewódzki LOK w Rzeszowie, którego reprezentował ppłk Jerzy Salamucha jednocześnie uczestnik zawodów strzeleckich oraz mjr Wiesław Karpiuk. Zawody zostały poprzedzone zapoznaniem się uczestników z regulaminem zawodów i obsługą broni strzeleckiej przez kierownika  strzelania –  aspiranta Edwarda Misiołka.

Sportowa rywalizacja został rozegrane przy użyciu  dwóch rodzaju broni krótkiej tj pistoletu sportowego i wojskowego. Konkurs w strzelaniu prowadzono był w trzech kategoriach: służby mundurowe(zawodowcy), amatorzy oraz kobiety. Do oceny były brane punkty zdobyte łącznie z obydwu pistoletów w bezpośrednio w odbytych strzeleniach.

Wyniki  zawodów

W kategorii kobiet najlepszą z Pań w tym roku okazała Ewa Cierlak, która zdobyła 62 pkt, drugie miejsce zajęła Anna Wiczyńska  która na 10 oddanych strzałów z dwóch rodzaju broni  zdobyła 53 pkt, zaś trzecia była Joanna Filus z 42 pkt.

Najlepsze w kategorii -panie

W  kategorii amatorów najlepiej strzelał  członek naszego klubu kol Ryszard Karmelita 77 pkt, drugi był Tomasz Staniszewski z 70 pkt , trzecie- nagrodzone miejsce -zdobył  Wacław Wieliczko -68 pkt.

Najlepsi strzelcy w kategorii -amatorzy

Wręczenie dyplomu i nagrody R.Karmelicie

W kategorii służb mundurowych pierwsze miejsce z dużą przewagą zajął jeden z najlepszych strzelców Ligi Podkarpackiej faworyt tej konkurencji  ppłk Jerzy Salamucha z bardzo dobrym wynikiem - pkt 96, na drugim miejscu uplasował się płk Kazimierz Chorążak z 92 pkt, zaś trzecim był Paweł Kowalczyk uzyskując 82 pkt.

Najlepsi strelcy w kategorii zawodowców

Trzej najlepsi strzelcy z każdej kategorii otrzymali z rąk ppłk Andrzeja Nykiela, dyr. A. Cholewiaka i kpt J.Brokowskiego pamiątkowe dyplomy i nagrody, które zostały ufundowane przez  Wojskową Komendę Uzupełnień w Jaśle, Starostę powiatu jasielskiego, Zarząd Wojewódzki LOK w Rzeszowie. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym zawodnikom w zawodach strzeleckich Zarząd KŻR-LOK           w Jaśle składa serdeczne gratulacje.

W trakcie zawodów w oczekiwaniu na swoje występy uczestnicy spotkali się  przy tradycyjnej żołnierskiej grochówce, która wraz z poczęstunkiem była  cateringowana przez firmę Trafunek Bis z Dębowca.  Spotkania uczestników przy smakowitej grochówce i  zakąskach z pewnością przyczynią się do integracji różnych lokalnych środowisk będących sympatykami Wojska Polskiego.

Obchody Święta Wojska Polskiego  w dniu 15 sierpnia br

Uroczystości w dniu 15 0.8 br  rozpoczęły się przemarszem  uczestników  z rynku do Kościoła Św.Stanisława gdzie złożono wieniec przy tablicy J.Piłsudzkiego a następnie zebrani z pewnym spóźnieniem udali się do kościoła O.Franciszkanów, gdzie była już odprawiana uroczysta msza święta została już  wygłoszena  patriotyczna homilia, z uwzględnieniem znaczenia zasług Wojska Polskiego.

Uroczysta msza w kosciele o.Franciszkanów

Po nabożeństwie uczestnicy udali się do Parku Miejskiego gdzie odbyła się dalsza uroczystość. Burmistrz Miasta  wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie pdelegacje kilku instytucji i organizacji: WKU, Policji, Straży Pożarnej oraz samorządu jasielskiego złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wśród tych delegacji składających wieńce byli biorący udział w tych uroczystościach nasi koledzy Jerzy Brokowski, Bronisław Brach,Kużma Władysław i Ryszard Karmelita. W obchodach wzięli udział  kawalerzyści z ósmego Pułku Ułanów ks. J.Poniatowskiego oraz kosynierzy z Cieklina, którzy złożyli kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki.

Delegacja LOK-KŻR i Sybiraków

 

Kosynierzy przy pomniku T.Kościuszki

 
 
O Klubie KŻR
 

Ilość użytkowników

Naszą witrynę przegląda teraz 82 gości 
Czy jesteś zainteresowana/y strzelectwem?