PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 30 Sierpień 2019 10:49

Święto Wojska Polskiego 2019 w Jaśle

-15 sierpnia 2019r

Tegorocznego Święta Wojska Polskiego w Jaśle, obchodzone  w słonecznej sierpniowej aurze było dość dobrze zorganizowane chociaż skromne. Jak co roku tradycyjnie, w Parku Miejskim złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Wśród składających kwiaty była też nasza delegacja w składzie  Prezes Zarządu Powiatowego LOK w Jaśle –Jerzy Brokowski, Prezes KŻR–LOK Bronisław Brach oraz biorący udział w uroczystościach v-ce Prezes Zarządu Powiatowego –Stanisław Gierut.

przemarsz uczestników

Corocznie, uroczyście  obchodzone w całej Polsce w dniu 15 sierpnia  Święto Wojska Polskiego, stanowi  upamiętnienie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Tego dnia uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego odbywają się wielu  miastach i miasteczkach całej Polski.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Jaśle zainicjowała msza świętą w Sanktuarium kościoła O.O. Franciszkanów. W tych uroczystościach zbiegających się ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modliliśmy się w intencji żołnierzy, którzy służą naszej Ojczyźnie oraz poległych w obronie granic Polski.  Uroczysta Msza Święta zgromadziła na modlitwie włodarzy miasta, władze samorządowe, reprezentantów  wojska oraz służb mundurowych z pocztami sztandarowymi oraz wielu wielu sympatyków i wiernych. Eucharystii przewodniczył franciszkanin o. Artur Zajchowski, który w wygłoszonej homilii przywołał w pamięci zwycięską bitwę przed 99 laty oraz podkreślił jej olbrzymią wagę dla dalszych losów państwa polskiego i całej Europy. – „Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się dzisiaj z 99. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Polska zatrzymała marsz bolszewików na Zachód i rozlanie się bezbożnego komunizmu”. Duchowny odniósł się również do współczesności, przekonując, że dzisiaj Polacy stają przed równie trudnym wyzwaniem, polegającym na obronie zagrożonych tradycyjnych wartości.

w parku Miejskim

Po zakończeniu Eucharystii, uczestnicy obchodów Święta Wojska Polskiego przemaszerowali do Parku Miejskiego w Jaśle. Dalsza ich część odbyła się pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, Wiesław Hap, odczytał apel pamięci. Następnie przedstawiciele parlamentarzystów ziemi jasielskiej, samorządowcy, reprezentanci instytucji publicznych, służb mundurowych oraz szkół złożyli wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wśród składających kwiaty była też nasza dwuosobowa delegacja: Prezes Zarządu Powiatowego LOK w Jaśle –Jerzy Brokowski oraz Prezes KŻR–LOK Bronisław Brach.

Do składania kwiatów

LOK-KZR składa kwiaty

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – „Walka o niezawisłość i niepodległość naszej ojczyzny, nie jest tylko hasłem wypisanym na sztandarach, bo słowa Bóg, Honor, Ojczyzna, były, są i będą na zawsze wyryte w sercach naszych żołnierzy. Zebraliśmy się nad Grobem Nieznanego Żołnierza, który powstał w tym miejscu zaledwie pięć lat po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej i jest jednym z najstarszych tego typu upamiętnień w Polsce. Przywołujemy na myśl świetne tradycje oręża polskiego związane z Jasłem i ziemią jasielską. Te tradycje były i są dla jaślan bardzo ważne. Świadczy o tym chociażby fakt, że w maju 1938 r. tytuł Honorowego Obywatela Jasła przyznany został I Pułkowi Strzelców Podhalańskich, który walczył w czasie kampanii wrześniowej 1939 r”.

 

Wojska Obrony Terytorialnej

Wzorem lat ubiegłych, uroczystości odbyły się przy akompaniamencie Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej w Jaśle. Asystę honorową wystawili harcerze Komendy Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich, w tym harcerze 139 Drużyny im. Leopolda Lisa Kuli. Nie zabrakło również strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2091 im. gen. Józefa Hallera w Trzcinicy. W tym roku wartę honorową wystawili także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kolorytu obchodom Święta Wojska Polskiego po raz kolejny dodała obecność kosynierów ze Stowarzyszenia Kosynierów Parafii Cieklin.

Tegoroczne Święto Wojska Polskiego w Jaśle podobnie jak ubiegłoroczne  było niestety pozbawione corocznie organizowanych przez LOK i WKU zawodów strzeleckich Przyczyna jest znana- brak certyfikowanej strzelnicy w Jaśle, która stanowi obiekt bezskutecznych wieloletnich starań naszych działaczy LOK-KŻR Niestety  nie są one popierane przez władze samorządowe regionu jasielskiego. Pomimo oficjalnej polityki rządowej wspierających budowę strzelnic w każdym powiecie nadal obiekt ten pozostaje  w sferze  marzeń naszych zawodników biorących systematyczny udział w zawodach Podkarpackiej Ligi Strzeleckiej KŻR oraz  sympatyków strzelectwa w Jaśle.

BBrach, zdj St Gierut

 
 
O Klubie KŻR
 

Ilość użytkowników

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości 
Czy jesteś zainteresowana/y strzelectwem?