PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 20 Czerwiec 2021 20:31

Inauguracja wojewódzkich zawodów strzelecko obronnych KŻR –ów na strzelnicy LOK w Tarnobrzegu

Udany start naszej drużyny w konkurencjach indywidualnych i zespołowo

Nasza drużyna wystąpiła w składzie Tomasz Kusz, Grzegorz Mola, Piotr Golec.Poziom zawodów był nadspodziewanie bardzo wysoki. Prymat  w naszym zespole potwierdził Tomasz Kusz, który na 45 zawodników uplasował się w strzelaniu z pistoletu i karabinku w klasyfikacji indywidualnej w  pierwszej dziesiątce. Nasza drużyna zajęła dobre 7 miejsce na 15 startujących zespołów.

Po długiej przerwie spowodowanej wirusową  pandemią SARS-Cov-2 po kilku rezygnacjach z planowanych zawodów strzeleckich wojewódzkich Klubów Żołnierzy Rezerwy i po odwołaniu większości obostrzeń sanepidowych- wreszcie wystartowały oczekiwane  zawody strzeleckie.  I-runda zawodów została zorganizowana na strzelnicy LOK w Tarnobrzegu 22 maja 2021r.  Ze względów na obowiązujące przepisy były też ograniczenia- między innymi- możliwy był start tylko dwóch drużyn, duże zmiany w regulaminie zawodów, zakaz wykonywania zdjęć w czasie zawodów oraz udziału osób towarzyszących. Nastąpił też znaczny wzrost opłat za udział w zawodach niepokoi to,iż same koszty uczestnictwa z roku na rok rosną niewspółmiernie do wzrostu inflacji. Należy zauważyć, iż większość Klubów KŻR nie będzie mogło sfinansować kosztów udziału zawodników  w zawodach. Prowadzić to będzie to regresu poziomu strzelectwa w KŻR-LOK oraz udziału w zawodach elitarnie zamożnych zawodników, ponieważ będzie nie możliwe pokrycie uczestnictwa w zawodach przez Kluby z uwagi na niskie składki członków Klubów.

Pomimo tych ograniczeń nie zabrakło chętnych miłośników strzelectwa o czym świadczy jeszcze dobra frekwencja w zawodach w Tarnobrzegu w stosunku do wyznaczonego limitu.

Zawody zostały rozegrane w trzech konkurencjach strzeleckich indywidualnie oraz w pojedynku strzeleckim i zespołowo :

1). strzelanie nr 1 – pistolet centralnego zapłonu kal. 9 mm Para

2). strzelanie nr 2 – karabin centralnego zapłonu kal. 7,62x39 mm

3). rzut granatem ręcznym

4). pojedynek strzelecki zespołowo

Wg  regulaminu zawodów warunki rywalizacji były następujące:

1. Strzelanie z pistoletu centr. zapłonu kal. 9x19 mm Para.

· odległość strzelania 25 m

· cel – tarcza 23 p

· postawa – stojąc z wolnej ręki lub oburącz

· ilość strzałów – 3 strzały próbne (czas 3 minuty), 10 strzałów ocenianych (czas 5 minut)

· ocena wyników – suma pkt. uzyskanych w strzelaniu wo

2. Strzelanie z karabinu wojskowego kal. 7,62x39 mm.

· odległość strzelania 100 m

· cel – tarcza 23 p

· postawa – leżąc z wolnej ręki z wykorzystaniem pasa nośnego zamocowanego

do karabinu

· ilość strzałów – 3 strzały próbne (czas 3 minuty), 10 strzałów ocenianych (czas 5 minut)

· ocena wyników – suma pkt. uzyskanych w strzelaniu

Podczas wykonywania strzelenia z pistoletu i karabinu centralnego zapłonu w serii próbnej zawodnikom zapewnia się swobodne dojście na stanowiska ogniowe. Zezwala się na korzystanie z lornetek lub lunet.

Po zakończonym strzelaniu próbnym i sprawdzeniu broni przez prowadzącego(Sędziego głównego strzelania)zawodnicy ładują magazynki 10 nabojami do odbycia serii ocenianej. Załadowane magazynki pozostają na stanowiskach ogniowych obok broni. Korzystamy z broni klubowej do celów sportowych na powyższy kaliber amunicji zabezpieczonej przez organizatora zawodów. Organizator zabezpiecza 3 stanowiska z bronią dla tych którzy nie posiadają własnej.

3. Rzut granatem ćwiczebnym F-1 z bronią w ręku ( kbkAK lub kbks ).

· odległość celu 25 m od linii do przedniego skraju prostokąta zewnętrznego

: zarys okopu o wymiarach :

a) prostokąt zewnętrzny 6 x 2 m wraz z linią o szerokości 5 cm

b) prostokąt wewnętrzny 2 x 1 m wraz z linią o szerokości 5 cm

· postawa – stojąc z miejsca , trzymając w jednej ręce karabin (wolno wykonać zakrok

przed rzutem lub wykrok po rzucie) nie przekraczając linii rzutu,

· granat – ćwiczebny „ F – 1” ( waga 600 gramów *)

· ilość rzutów – 3 rzuty próbne ( można zrezygnować ) i 5 rzutów ocenianych,

· czas rzutów – łączny czas rzutów próbnych i ocenianych do 4 minut,

· ocena – za trafienie w mały prostokąt – 3 pkt.**,

za trafienie w duży prostokąt – 1 pkt.**

(wynik liczy się do trójboju indywidualnego i drużynowo suma punktów zespołu)

* - Nie wolno jednocześnie trzymać dwóch granatów w rękach.

** - O zaliczeniu trafienia decyduje miejsce zetknięcia się granatu „F-1” z podłożem.

4. Pojedynek strzelecki zespołowo:

· odległość strzelania 50 m kbks przyrządy otwarte

· cel – krążek samoopadający o średnicy 11 cm

· postawa – leżąc, z wolnej ręki, bez wykorzystania pasa, po wykonaniu dobiegu na

odległość 15 – 20 m *

· ilość strzałów – po 3 naboje na zawodnika, które leżą przygotowane na stanowiskach –

ładowanie karabinka pojedynczo

· zasady strzelania – zespoły prowadzą ogień do tarcz przeciwnika do chwili, gdy sędzia nie

przerwie ognia (nie wyłącza się zawodników w czasie strzelania)

· ocena – wygrywa ten zespół, który pierwszy zestrzeli wszystkie „3” krążki lub więcej krążków, za wygrany pojedynek – zespół otrzymuje „1” pkt.**

· ocena zespołowa – przy jednakowej ilości punktów dwóch zespołów o lepszym miejscu decyduje bezpośredni pojedynek powtarza się z dobiegiem 5 metrów aż do rozstrzygnięcia. Przy 3 lub więcej zespołach należy rozegrać baraż

Uwaga W przypadku równoczesnego zestrzelenia trzech krążków lub gdy zestrzeli się jednakową ilość krążków,pojedynek powtarza się z dobiegiem 5 metrów aż do rozstrzygnięcia.,

Krótkie omówienie wyników naszych strzelców:

Poziom zawodów był nadspodziewanie bardzo wysoki o czym świadczą wyniki w konkurencji pistoletu. I tak Łukasz Prus z KS. Twierdzy Przemyśl uzyskał  w strzelaniu Pcz10 rekordowy wynik:100 pkt na 100 możliwych- gratulacje...

Nasza drużyna wystąpiła w składzie Tomasz Kusz, Grzegorz Mola, Piotr Golec.  Prymat  w naszym zespole potwierdził Tomasz Kusz, który na 45 zawodników uplasował się w strzelaniu z pistoletu i karabinku w klasyfikacji indywidualnej w  pierwszej dziesiątce  I tak w konkurencji Pcz10 zajął 10 miejsce uzyskując 96 pkt, 23 był Piotr Golec, a 25-ty  G.Mola. W strzelaniu z karabinka Tomasz Kusz zajął 10 miejsce z 92 pkt, G.Mola -29 z 80 pkt, zaś P.Golec 31 W dwuboju (Pcz10 +Kcz10)  jako 4-ty uplasował się Tomasz Kusz., 28 miejsce G.Mola zaś 32-gi był P.Golec.  W rzucie granatem Grzegorz Mola zajął dobre 7-me miejsce, 23 był P.Golec ,34 -Tomasz Kusz. Konkurencja ta miała wpływ na wyniki w trójboju ogniowym gdzie T Kusz był 12 –ty ,23 P Golec a 30-ty G.Mola.

W klasyfikacji zespołowej najlepszą drużyną okazał się team z KS LOK Jedlicze. Nasz zespół zajął   dobre 7 miejsce na 15 startujących zespołów.

Zarząd  KŻR w Jaśle  serdecznie gratuluje wszystkim medalistom zawodów I-szej rundy a  naszym zawodnikom  biorącym  udział za własne środki w tych zawodach- dziękujemy i prosimy o kontynuacje udziału w następnych rundach.

 
 
O Klubie KŻR
 

Ilość użytkowników

Naszą witrynę przegląda teraz 295 gości 
Czy jesteś zainteresowana/y strzelectwem?